Zawody w Sapera

W Sapera gra się nie tylko dla przyjemności – niektórzy traktują go również jako sport. Istnieją rankingi światowe najlepszych graczy w Sapera. Poniżej można obejrzeć stary filmik z poprzednim rekordem świata na Zaawansowanym poziomie trudności (obecnie wynosi on 26.59 sekund):

Jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, jeżeli chcesz startować w zawodach i pojawiać się w rankingach. Po pierwsze nie możesz grać, używając dowolnej wersji gry, na przykład Sapera firmy Microsoft, który znany jest z błędów wykorzystywanych przez graczy do oszukiwania. Również żadna z internetowych wersji Sapera online nie jest odpowiednia do uczestnictwa w zawodach. Zamiast nich musisz pobrać jeden z następujących programów (które niestety są dostępne tylko na platformie Microsoft Windows i są po angielsku): Minesweeper Arbiter, Minesweeper X lub Viennasweeper. Te programy automatycznie zapisują filmiki z Twoimi rozgrywkami. Aby trafić do rankingu, prześlij te filmiki na stronę Authoritative Minesweeper (po zarejestrowaniu się).

Czasami wyjątkowe szczęście pozwala przejść planszę tylko jednym kliknięciem. Zdarza się to całkiem często, szczególnie na początkującym poziomie trudności. Aby tego uniknąć, stworzono ograniczenia, które nie dopuszczają wyników osiągniętych na bardzo łatwych planszach. Jak działają te ograniczenia? Aby je zrozumieć, trzeba najpierw wiedzieć, co to jest 3BV.

Co to jest 3BV?

3BV jest to minimalna liczba kliknięć wymagana do wygrania gry.

3BV informuje Cię, jak łatwa jest dana plansza Sapera. Jeżeli 3BV wynosi 1, wówczas jesteś w stanie wygrać grę tylko jednym kliknięciem. Obecnie, aby ograniczyć wykorzystanie bardzo łatwych plansz, najmniejsza dopuszczalna wartość 3BV dla Początkującego poziomu trudności wynosi 2, dla Średniozaawansowanego – 30, a dla Zaawansowanego – 100. Możesz znaleźć więcej informacji na temat 3BV w artykule na Minesweeper Wiki (po angielsku).

Możesz przeczytać więcej na temat rankingów światowych na stronie poświęconej zasadom światowych rankingów Sapera (po angielsku).

Często zadawane pytania

Istnieje więcej statystyk o skomplikowanych nazwach używanych przez społeczność Sapera, ale wykraczają one poza zakres tego prostego wprowadzenia. Możesz zobaczyć je w poniższym filmiku, w którym arcymistrz Sapera bije rekord świata na Zaawansowanym poziomie trudności, podczas gdy wszystkie statystyki wyliczane są w czasie rzeczywistym:

Powodzenia w próbie pobicia tego czasu!