Zawody w Sapera

W Sapera gra się nie tylko dla przyjemności, ale niektórzy ludzie traktują go również jako sport. Istnieją rankingi światowe najlepszych graczy w Sapera. Poniżej można zobaczy stare wideo z poprzednim rekordem świata na Zaawansowanym poziomie trudności (obecnie wynosi on 26.59 sekund):

Jest kilka rzeczy, które trzeba wiedzieć, jeżeli chcesz startować w zawodach i brać udział w rankingach. Po pierwsze, nie możesz grać używając dowolnej wersji gry Saper. Na przykład, nie można grać używając do tego Sapera firmy Microsoft, ponieważ jest on znany z tego, że ma błędy, które gracze mogą wykorzystywać do oszukiwania. Również żadna z internetowych wersji Sapera online nie jest odpowiednia do gry w zawodach. Zamiast nich, musisz pobrać jeden z następujących programów (które niestety są dostępny tylko na platformie Microsoft Windows i są po angielsku): Minesweeper Arbiter, Minesweeper X lub Viennasweeper. Te programy automatycznie zapisują filmiki z Twoimi rozgrywkami. Możesz przesłać te filmiki na stronie Authoritative Minesweeper (po zarejestrowaniu się) by zostać uwzględnionym w rankingu.

Czasami ma się dużo szczęścia i można rozwiązać planszę tylko jednym kliknięciem. Zdarza się to całkiem często, szczególnie na początkującym poziomie trudności. Aby tego uniknąć istnieją ograniczenia, które nie dopuszczają wyników osiągniętych na bardzo łatwych planszach. Jak działają te ograniczenia? Aby je zrozumieć, trzeba zrozumieć co to jest 3BV.

3BV jest to minimalna liczba kliknięć wymagana do wygrania gry.

3BV informuje Cię jak łatwa jest dana plansza Sapera. Jeżeli 3BV wynosi 1, wówczas jesteś w stanie wygrać grę tylko jednym kliknięciem. Aby ograniczyć wykorzystanie bardzo łatwych plansz, obecnie najmniejsza dopuszczalna wartość 3BV dla początkującego poziomu trudności wynosi 2, dla średniozaawansowanego poziomu trudności wynosi 30 i dla zaawansowanego poziomu trudności wynosi 100. Możesz znaleźć więcej informacji na temat 3BV w artykule na Minesweeper Wiki (po angielsku).

Możesz przeczytać więcej na temat rankingów światowych na stronie poświęconej Zasadom Światowych Rankingów Sapera (po angielsku).

Często zadawane pytania

Istnieje więcej statystyk ze skomplikowanymi nazwami używanych przez społeczność Sapera, ale wykraczają one poza zakres tego prostego wprowadzenia. Możesz zobaczyć je na poniższym wideo, w którym arcymistrz Sapera bije rekord świata na zaawansowanym poziomie trudności, podczas gdy wszystkie statystyki są wyliczane w czasie rzeczywistym:

Powodzenia w pobiciu tego czasu!